Ako vybrať ten správny stolný počítač?

Premýšľate o kúpe nového stolného počítača a neviete si rady aký vybrať? Nechajte sa inšpirovať našim sprievodcom, v ktorom sa dozviete užitočné informácie a rady pred kúpu.

Vysvetlíme Vám, aké stolové počítače sú pre určitú činosť vhodné, na čo sa zamerať a čo znamenajú najrôznejšie pojmy a funkcie, ktoré dnešné moderné počítače obsahujú.

Základné rozdelenie:

Domáce stolové PC

Zostavy pre domáce využitie sú zamerané na plynulý chod, podporu multimediálnej zábavy ako napríklad filmov, menej náročných hier a ďalšej zábavy. Samozrejme sú tiež vhodné aj pre študentov, ktorí na nich budú zdokonaľovať svoje zručnosti a testovať svoje znalosti.
Pri výbere sa sústredíme predovšetkým na procesor, ktorý Vám zaručí rýchlosť počítača. Medzi ďalšie dôležité parametre patrí operačnú pamäť. Za minimálnu veľkosť sa považujú 4GB RAM, v prípade náročnejších aplikácií alebo hranie hier sa dá považovať za minimum 8GB alebo viac. Opomenúť nesmieme ani typ a veľkosť úložiska pre ukladanie dát. Za štandard sa dá považovať 1TB HDD, v prípade potreby rýchleho chodu PC je dobré siahnuť po SSD. Podľa účelu používania je dobré venovať pozornosť výberu tiež grafické karty.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Dobrý pomer cena / výkon

Jednoduché vylepšenia komponentov

Nevhodný pre hranie náročných hier

Herné stolové PCe

V tejto sekcii sa nachádzajú výkonné stroje, ktoré zvládnu všetko, od pracovných úloh, multimediálnu zábavu vo vysokom rozlíšení až po hraní náročných herných titulov. Každý správny hráč potrebuje pre svoje potešenie poriadne výkonný stroj. Či už sa jedná o plynulosť a rýchlosť načítanie hry alebo o celkový vzhľad počítača, herné počítače sa Vám snaží ponúknuť ten najlepší herný zážitok. V herných počítačoch nájdete tie najlepšie komponenty, ktoré sú zamerané predovšetkým na herný výkon.

Pri výbere herného stroja sa zameriavame predovšetkým na nasledovné parametre: Grafická karta, Procesor, Operačná pamäť, Typ a veľkosť disku a v neposlednom rade aj na skriňu a chladiace systémy viď nižšie.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Veľmi kvalitné komponenty

Rýchly nábeh operačného systému

Skvelý herný výkon

Štylizovaný design

Vyššia cena

Vyššia spotreba

Pracovné stanice

Tieto počítačové zostavy sú navrhnuté tak, aby zvládali bežné kancelárske úlohy a bývajú spravidla vybavené operačnými systémami, ktoré umožňujú napríklad firemnému správcovi pokročilejšie nastavenia siete.
Pri výbere sa sústredíme predovšetkým na procesor, ktorý Vám zaručí rýchlosť behu aplikácií. Medzi ďalšie dôležité parametre patrí operačnú pamäť. Za minimálnu veľkosť sa považujú 4GB RAM, v prípade náročnejších aplikácií sa odporúča 8GB alebo viac. V neposlednom rade je dôležitý typ a veľkosť úložiska.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Nízka cena

Jednoduché vylepšenia komponentov

Nevhodný pre hranie náročných hier


All In One

Nettopy počítače predstavujú elegantné riešenie pre kancelárie. Jedná sa o zariadenie, kde všetky komponenty počítača sú už súčasťou monitora. Týmto vzniká viac miesta na pracovnom stole a odpadá tak réžia prebytočné kabeláže. Niektoré modely sú navyše vybavené možnosťou dotykového ovládania prostredníctvom obrazovky.
Pri výberu Nettopu sa zameriame rovnako ako v predošlých situáciách na procesor, kde podľa jeho výkonu sa stupňuje cena. Ďalším faktorom, ktorý by nás mal zaujímať, je typ a kapacita úložisko. Za štandard sa dá považovať 1TB HDD, avšak môžeme sa stretnúť s rýchlejšou verziou SSD s kapacitou 256 alebo 512 GB. V poslednom rade sa potom zameriavame na veľkosť RAM. Pre kancelárske využitie sa považuje za dostatočné 4GB, v prípade náročnejších aplikácií alebo hranie hier sa oplatí 8GB alebo viac.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Jednoduché zapojenie

Široký výber

Veľa možností využitia

Šetrí miesto na stole

Nevhodný pre hranie náročných hier

Náročné opravy a rozšírenie

Kancelárske stolné počítače

Kancelárske počítače sú, ako názov napovedá, ideálne do kancelárií, ale tiež do domácností, škôl, a pod. Všeobecne platí ďaleko nižší výkon oproti herným počítačom, avšak jedná sa o výkon plne dostačujúci pre kancelárske využitie alebo na surfovanie po internete. Hlavnou výhodou je nízka cena týchto zariadení, ktoré poskytnú výkon na základnej používanie.
Pri výbere sa sústredíme predovšetkým obdobne ako u pracovných staníc na procesor. Medzi ďalšie dôležité parametre patrí operačná pamäť a typ a veľkosť úložiska.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Nízka cena

Dobrý multimediálny výkon

Často doplnené základným príslušenstvom

Nevhodné pre hranie graficky náročných hier

Mini PC

Mini PC sú zariadenia malých rozmerov, ktoré môžete vďaka ich kompaktnej veľkosti bezproblému preniesť, pripojiť k monitoru a môžete ďalej fungovať. Všeobecne majú všestranné využitie či už v domácnosti, v pracovnom prostredí alebo v prípade najvýkonnejších modelov dokonca aj hranie hier. Jednou z hlavných výhod týchto mini počítačov je práve ich veľkosť, kedy šetrí miesto na stolom. Ďalej je potom možné prepojenie s LCD televízorom alebo monitorom a môžu tak slúžiť aj ako domáce multimediálne centrum.
Pri výbere mini PC sa zameriavame predovšetkým na procesor. Môžeme pri niektorých modeloch nájsť napríklad aj Intel Core i7, avšak vždy sa bude jednať o verziu so zníženou spotrebou, a ich výkon nezodpovedá ich plnohodnotným verziám.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Malé rozmery

Veľa konektorov

Nízka cena

Možnosť použitia s televízorom

Nižší výkon

Slabé možnosti rozšírenia

Parametre stolových počítačov

Procesor

Procesor je srdcom celého počítača. Hlavnými výrobcovia CPU sú Intel a AMD.


Pred výberom je potrebné si ujasniť, na čo budeme počítač používať.

  • Multimediálne funkcie, práce: Surfovanie na internete, sociálnych sietí, práca s Office dokumentmi pod. Pre tento typ používanie bohato postačuje od spoločnosti Intel: Pentium, Core i3. Od spoločnosti AMD sa ponúka: AMD rad A4, A6 popr. nové R3 alebo R5. Tieto procesory majú dostatok výkonov pre bežnú prácu doma.

  • Hry: Moderné hry dnes vyžadujú min. 4 jadrové procesory a viac na úrovni Intel Core i5. Preto odporúčame od tejto spoločnosť siahnuť po nových Core i5, ktoré majú 6 jadier, popr i7 alebo najnovšie i9. Od AMD sa ponúka AMD Ryzen 7.

  • Strih videí, úprava fotiek: Je to tu podobné ako u hier. Strih videa vyžaduje dostatok výkonov vo viacerých vláknových operáciách a preto sa hodí moderné viacjadrové procesory ideálne ešte s HT. Intel i5, i7, alebo nové Ryzen 7.

Grafická karta

Grafická karta sa stará o vytváranie obrazu na vašom monitore. Môže byť integrovaná na základnej doske poprípade CPU alebo externé tzv. Dedikovaná.

  • Integrovaná: Grafická karta je dostačujúce pre klasickú kancelársku prácu, alebo sledovanie filmov. Žiadne náročné výpočty ako sú potreba u hraní hier od tohto typu nečakajte.

  • Dedikovaná: Vhodná pre tých, ktorí vyžadujú grafický výkon napr. Hranie hier, VR či prácu v grafikých editoroch typu: CAD, MAYA pod.


Pamäť grafike karty

Všeobecne platí čím viac pamäte tým lepší výkon pri hraní hier alebo spracovanie videa. Veľkosť pamäte sa líši v závislosti na cene a účelov použitia, u lacnejších grafických kariet sa môžete stretnúť aj s 512 MB, oproti tomu u hernej triedy disponujú tie najvýkonnejšie karty viac ako 11 GB.


Grafické karty NVIDIA

  • Rad NVIDIA GeForce GTX: ponúka najvýkonnejšie modely určené primárne pre hranie hier

  • Rad NVIDIA GeForce GT: slabšie a dnes už menej obvyklé modely vhodné pre základnú kancelársku a multimediálne prácu

  • Rad NVIDIA Quadro: profesionálne grafické karty určené pre prácu v CAD alebo s 3D grafikou


Grafické karty AMD

  • Radeon RX: najnovší rad grafických kariet AMD určená pre hranie tých najnovších hier

  • Radeon R9: výkonný rad AMD grafických kariet, ktorá postačí pre hranie i novších hier

  • Radeon R8: výkonné modely, u náročnejších hier však počítajte so znížením detailov či rozlíšenie

  • Radeon R7, R6, R5: staršie modely pre hranie menej náročných hier a pre kancelársku prácu

  • Radeon FirePro: profesionální grafické karty určené pre prácu v grafických a strihačských programoch

Operačná Pamäť RAM

Koľko operačnej pamäte RAM je potreba? Čím viac pamäte počítač obsahuje, tým viac úloh dokáže zvládať. Samozrejme záleží na ďalších faktoroch, ktoré ovplyvňujú rýchlosť vášho počítača ako CPU, disk a grafika.


  • 4GB RAM: Základné kancelárske práce, prehliadanie internetu, fotiek, filmov a pod.

  • 4 - 8GB RAM: Náročnejší aplikácie, hry.

  • 8GB RAM a viac: Hodí sa najmä pre náročných hráčov, strih videí, prácu s grafikou.

  • V poslednej dobe sa môžete stretnúť s pojmom Intel Optane Memory.

  • Intel Optane Memory: je inteligentná technológia, ktorá urýchľuje reakciu počítačov. Rýchlo pristupuje k často používaným dokumentom, obrázkom, videám a aplikáciám vášho počítača a pamätá si ich po vypnutí - čo vám umožní vytvárať, hrať a produkovať všetko oveľa rýchlejšie.

Pevný disk

  • HDD: Klasický pevný disk. Dneska bežná kapacita sa pohybuje okolo 1TB a viac. Vhodné pre ukladanie dokumentov, filmov rodinných fotiek a pod.

  • SSHD: Klasický pevný disk doplnený o rýchlu cache pamäť pre zrýchlenie odozvy systému.

  • SSD: Disk obsahujúci len flash pamäte (čipy), ktoré majú oproti klasickým diskov výhodu v odozve, ktorá je niekoľko násobne lepšia ako pri HDD. Vhodné pre systém. Reakcia celého počítača je potom v porovnaní s klasickým diskom neporovnateľná.

Konektivita

Väčšina dostupné konektivity závisí na základnej doske, ďalej potom od grafickej karty a ďalších prídavných kariet a mechanik.

  • USB: Slúži na pripojenie myši, klávesnice, slúchadiel, tlačiarní, flash diskov, externých diskov, optických mechanik pod.
    Pri počítačoch sa najčastejšie stretávame s konektormi USB Type-A. Menej časté je u počítačov USB Type-C

  • HDMI: Najpoužívanejšie digitálne konektor pre prenos obrazu a zároveň zvuku vo vysokom rozlíšení. Najčastejšie slúži na pripojenie monitora, ďalej ale môžete pripojiť napr. televízii alebo projektor.

  • SATA: Druh počítačové zbernice určený pre pripojenie úložných diskov (SSD i HDD) a optických mechanik. Slúži ako k ich napájanie, tak k prenášaniu všetkých dát.

  • DisplayPort: Digitálne konektor , slúži na prenos obrazu i zvuku vo vysokom rozlíšení.

  • VGA: Analógový konektor , slúži k prenosu obrazu. Používa sa napríklad u starších projektorov.

  • Ethernet (LAN): Konektor pre pripojenie PC k drôtovej sieti (miestne aj na Internet).

  • Čítačka pamäťových kariet: umožní ľahko preniesť veľké množstvo fotiek či iných dát z pamäťovej karty fotoaparátu alebo mobilných zariadení.

Vysvetlenie pojmov

HT (Hyper-threading): Technológia používaná výrobcom procesorov Intel pre zjednodušené zabezpečenie viacvláknového paralelného spracovania strojových inštrukcií.

LAN: Local Area Network je lokálna (miestna) sieť, ku ktorej môže byť PC pripojený cez sieťový konektor RJ-45.

M.2 SATA: Typ SSD disku s rozmerom práve M.2 SATA.

Bluetooth: Bezdrôtová technológia umožňuje prepojiť dve zariadenia. Napr. k počítaču s Bluetooth pripojíte myš alebo mobilný telefón.

Intel Optane Memory Intel Optane Memory je rýchla vyrovnávacia pamäť, ktorá automaticky presunie najpoužívanejšie aplikácie vo vašom PC a vďaka tomu potom dôjde k znateľnému zrýchlenie odozvy operačného systému, emailového klienta alebo napríklad hry.

CPU: Centrálna procesorová jednotka čiže mozog počítača.

GPU: Grafický procesor čiže grafická karta zaisťujúci vykreslenie obrazu na monitore

RAM: Operačná pamäť - polovodičovej pamäte s priamym prístupom umožňujúci čítanie aj zápis

.