Ako vybrať ten správny telefón?
Premýšľate o kúpe nového mobilného telefónu a neviete si rady, ktorý je pre Vás ten pravý? Nechajte sa inšpirovať našim sprievodcom, v ktorom sa dozviete užitočné informácie a rady pred kúpu.V dnešnej dobe je na trhu veľké množstvo mobilných telefónov. V tomto sprievodcovi Vám predstavíme dôležité parametre, na ktoré si dať pri výbere pozor, a pomôžeme Vám tak s výberom toho pravého zariadenia či už pre Vás, alebo napríklad pre vašu babičku.
Základné rozdelenie:
Chytré telefóny (smartphone)
Chytré telefóny čiže smartphony sú špecifické pre svoju širokouhlú dotykovú obrazovku, ktorá ponúka veľké možnosti využitia, od hrania hier, až po prehliadanie internetu. Vďaka rozsiahlosti trhu má každý možnosť vybrať si ten pravý mobilný telefón. Okrem skvelej obrazovky disponujú smartphony tiež pokročilými funkciami a predovšetkým potom fotoaparátom, ktorý je dnes neoddeliteľnou súčasťou každého zariadenia. V súčasnosti sa dá kvalita fotoaparátu u najlepších modelov porovnávať s kvalitou bežných kompaktných fotoaparátov.
Telefóny s Androidom
Chytré mobilné telefóny s operačným systémom Android sú vhodné takmer pre každého. OS Android je otvorený operačný systém od spoločnosti Google, ktorý umožňuje oproti iOS väčšie prispôsobenie a individualizáciu užívateľom. Vďaka otvorenosti je pre Android dostupná najširšia ponuka aplikácií a hier, ktoré sú dostupné z Google Play Store. Chytré telefóny s týmto operačným systémom sa nachádza vo všetkých cenových kategóriách s rôznymi veľkosťami displeja a vzhľadom. Pri výbere Android telefónu je na rozdiel od iPhonu dôležité zamerať sa na hodnoty RAM, ROM a výkon procesora.
Apple iPhone
Mobilné telefóny s iOS, teda iPhony, sú kategóriou samy pre seba. Je pravdou, že iPhony nesú vyššie obstarávacie náklady, na druhej strane sa produkty spoločnosti Apple pýši vysokou kvalitou spracovania a naladeným softvérom, čo oceňuje väčšina zákazníkov. Samozrejmosťou je potom kvalitný displej a jeden z najlepších mobilných fotoaparátov.
Fotomobily
Mobilné telefóny s kvalitným fotoaparátom sú určené pre vášnivých fotografov, ktorí ale nechcú utrácať desaťtisíce za nový fotoaparát, alebo ho so sebou nemienia neustále nosiť. Hlavnou prednosťou týchto zariadení je kvalita zhotovených snímok, ktoré sa v dnešnej dobe čím ďalej viac vyrovnávajú klasickým kompaktným fotoaparátom. Samozrejmosťou je potom možnosť natáčania videí vo vysokom rozlíšení 4K, optická stabilizácia a niekoľkonásobný zoom fotografií.
Odolné telefóny
Odolné mobilné telefóny sú zariadenia, ktorých prednosťou je zvýšená odolnosť, ktorá je garantovaná certifikáciou IP. Odolnosť je predovšetkým proti prachu, vode a v niektorých prípadoch i pádu. Veľkou výhodou je široká ponuka týchto telefónov, ktoré sú v tlačidlovom vyhotovení, alebo v podobe Smartphonov. Tieto zariadenia ocenia predovšetkým ľudia, ktorí sa často pohybujú v prírode, ďalej potom tieto mobilné telefóny s odolnou konštrukciou často volia pracovníci na stavbe.
Tlačidlové telefóny
Tento typ tvoria skupinu klasických telefónov, ktoré stále majú miesto na trhu. Dôvod obstaranie týchto telefónov je nízka obstarávacia cena, ďaleko väčšia odolnosť oproti smartphonom a dlhá výdrž batérie. Tento typ telefónu odporúčame predovšetkým nenáročným používateľom, ktorých využitie tohto zariadenia bude prevažne na telefonovanie a písanie SMS. Najčastejšími majiteľmi týchto zariadení sú seniori alebo ľudia, ktorí si tlačidlový prístroj zaobstará ako doplnok ku klasickému smartphonu.
Telefóny pre seniorov
Telefóny tvoriace skupinu zariadení zameranú pre seniorov. Hlavnou prednosťou týchto zariadení je praktickosť a jednoduchosť ovládania. Medzi ďalšie rysy patrí veľké tlačidlá a ľahko čitateľný text s veľkými písmenami na displeji. Súčasťou výbavy telefónu bývajú často chytré funkcie, ktoré môžu zachrániť život.
Parametre chytrých telefónov
Displej
Pri rozhodovaní aký telefón je pre Vás ten pravý, býva prvým krokom práve výber displeja. Ako jedny z hlavných parametrov displeja sú: technológia displeja, rozlíšenie a veľkosť. Pri výbere je rozhodujúce na čo budete mobil prevažne využívať. Ak zháňate napríklad telefón, ktorého prioritné využitie bude telefonovanie a písanie SMS, postačí vám uhlopriečka do 5". Ak budete naopak prechádzať internet, fotiť a následne prechádzať fotografie, hrať hry a pod., oceníte čo najväčšiu uhlopriečku s vysokým rozlíšením.
Dnešným trendom sú tzv. bezrámečkové telefóny, teda zariadenie, ktoré majú minimálne rámčeky a umožňuje tak umiestnenie ďaleko väčšieho displeja na menšie telo telefónu. Tento trend je ďalej rozšírený vykrojením hornej strany displeja - tzv. notch. Do vzniknutého "výkusu" výrobcovia najčastejšie umiestňujú upravené notifikácie.
Tohtoročnou novinkou je potom odstránenie vzniknutého Notch, a využitie tak celej prednej plochy telefónu pre displej. Kamerka na prednej strane je riešená tzv - priestrelom.
Veľkosti displejov chytrých telefónov
4" až 4,4" - Ponúka kompaktné rozmery smartphonov, ktoré sú ideálne pre ovládanie jednou rukou.
4,5" až 5,4" - Standard, ktorý vyhovie každému. Ide o kompromis veľkosti vhodnú pre prehliadanie internetu, pohodlné ovládanie, sledovanie videí a hranie hier.
5,5" a viac - Ideálna veľkosť na sledovanie videí, prácu s internetom a hranie hier. Vďaka dnešným minimálnym rámčekom okolo displeja je možné vlastniť zariadenie prijateľné veľkosti, a napriek tomu s veľkým displejom. Ďalšou výhodou je možnosť väčšej batérie.
Technológia displeja
AMOLED - Od ostatných technológií sa odlišuje verným zobrazením čiernej farby, vďaka čomu dosahujú bezkonkurenčných kontrastov. Ďalej ponúka nízku spotrebu energie a široké pozorovacie uhly
P-OLED - Jednoduchšie a lacnejšie displeje využívané u malých zariadeniach, ako sú chytré hodinky a pod.
Super LCD - Dobré zobrazenie svetlých farieb a nízka spotreba.
IPS - Najrozšírenejšie technológia používaná prevažne v strednej triede. Disponuje najlepšími pozorovacími uhlami a verným zobrazením farieb.
-
LCD - Vyššia spotreba ako u OLED, ale lacnejšie výroba. Dnes sa vyskytujú len u lacnejších modelov
Najrozšírenejšie rozlíšenie
Čím vyššie rozlíšenie displej obsahuje, tým čistejší a jemnejšie obraz bude. Štandardom mobilov strednej triedy je dnes rozlíšenie Full HD alebo vyššie.
HD - 1 280 × 720 pixelov
-
Full HD - 1 920 × 1 080 pixelov
WQHD - 2 560 × 1 440 pixelov
4K - 3 840 × 2 160 pixelov
Operačná pamäť RAM
Veľkosť operačnej pamäte patrí medzi jeden z dôležitých parametrov pri výbere Smartphonu. Celková veľkosť RAM má vplyv na výkon zariadenia. Všeobecne platí pravidlo, že čím viac operačnej pamäte má zariadenie, tým rýchlejšie mobil pobeží bez zbytočného zadrhávania a zároveň zvládne viac operácií naraz. Veľký dôraz pri rozhodovaní koľko operačnej pamäte zvoliť, by sa mal klásť pri výbere telefónu s operačným systémom Android, ktorý má väčšie nároky na operačnú pamäť, než je tomu u iOS.
Koľko GB operačnej pamäte potrebujem?
-
1 - 2 GB - Túto hodnotu nájdete u najnižšej triedy inteligentných telefónov, ktoré sú k dostaniu na trhu. Táto veľkosť je doporučená nenáročným používateľom, ktorí mobil používajú prevažne na telefonovanie a písanie SMS. Vyšším zaťažením v podobe aplikácií dochádza často k zasekávaniu systému.
-
3 - 4 GB - sa dnes dajú označiť ako štandard. Táto veľkosť operačnej pamäte stačí aj pre náročnejších užívateľov, ktorí využívajú zariadenie k prehliadania webu, hranie náročnejších hier a používanie desiatky aplikácií.
-
4 GB a viac - Táto veľkosť operačnej pamäte sa nachádza pri výkonných telefónov. Veľkosť 4GB a viac uspokojí najnáročnejších užívateľov a to aj do budúcnosti. Táto veľkosť je totiž pripravená aj na budúce aplikácie, ktorých nároky neustále rastú.
Batérie
Výdrž batérie sa udáva v jednotkách mAh (miliampérhodina). Ťažko sa určuje odporúčaná veľkosť batérie, pretože jej výdrž, okrem jej veľkosti, závisí od mnohých faktorov. Všeobecne sa uvádza pre menšie mobily batérie veľkosti najmenej 2000 - 2400mAh. Väcší zariadenia by potom mali mať aspoň 3000mAh a viac. Dnešný nadštandard sa pohybuje okolo 4000mAh a viac, ktoré môžeme nájsť u prémiových modelov.
Rad telefónov už podporuje funkciu rýchlonabíjania. Použité technológie a ich názvy sa líšia podľa výrobcov. Medzi najrozšírenejšie patrí Quick Charge 2.0, ktorá dokáže nadobudnúť batériu telefónu z 0 do 60% za cca 30 minút. V dnešnej dobe sú aj novšie technológie ako je Quick Charge 4+, ktoré sú rýchlejšie a šetrnejšie k batérii.
Pri drahších telefónov sa ponúka možnosť bezdrôtového nabíjania. Medzi hlavné výhody patrí možnosť nabíjania viac zariadení spolu (napr. Chytré hodinky a mobil).
V poslednej dobe sa začína objavovať možnosť reverzného nabíjanie. Jedná sa o funkciu, ktorú poskytujú vybrané modely a možno ju použiť na nabitie iného zariadenia podporujúce bezdrôtové nabíjanie. Môžete tak dobiť batériu kamarátovi na cestách iba pomocou svojho telefónu.
Fotoaparát
Dnes je už samozrejmosťou, že šikovný telefón obsahuje fotoaparát. Môžeme sa tak stretnúť s viacerými fotoaparátmi ako na zadnej strane telefónu, tak i prednej strane. Rozlíšenie fotoaparátu sa udáva v megapixeloch a zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 3,2 Mpx do 20 Mpx a viac. Nie je ale vždy samozrejmosťou, že čím vyššia hodnota, tým lepší fotoaparát. Kvalita fotografií závisí na mnohých faktorov ako sú: veľkosť snímacieho čipu a hodnota svetelnosti.
Duálny fotoaparát
Duálny fotoaparát je dnes čoraz viac v obľube. Stretnúť sa môžeme aj s vyšším počtom objektívov, kde ich funkcia spočíva vo vylepšení výslednej snímky. Tieto sekundárne objektívy sa najčastejšie používajú na snímanie odlišné ohniskovej vzdialenosti pre vytvorenie rozmazaného pozadia. Ďalšie využitie je potom pre zlepšenie snímok zhotovených v tme alebo mnohonásobný optický zoom
Svetelnosť a clona
Určuje, koľko svetla je objektív schopný využiť pre vykreslenie foteného objektu, čiže koľko svetla sa stráca pri prechode objektívom. Svetelnosť sa značí písmenom f a platí, že čím je číslo u svetelnosti nižšie, tým lepšie dokáže fotoaparát snímať v noci a šere.
Stabilizácia
Rozlišujeme dva druhy stabilizácie: elektronická (EIS) a optická (OIS). Elektronická stabilizácia sa nachádza v lacnejších modeloch, a nie je tak účinná ako optická stabilizácia (OIS). Tá je narozdiel od elektronickej stabilizácie zabudovaná priamo do fotoaparátu a poskytuje tak oveľa lepšie výsledky.
Video
Dnešným štandardom sa stáva možnosť natáčania videa v kvalite Full HD. Najlepšie modely potom dokážu natáčať v režime 4K. Ďalším parametrom ovplyvňujúce výslednú kvalitu je počet snímok za sekundu. Zvyčajne sa jedná o hodnoty 30 alebo 60 snímok. Platí, že čím vyššia hodnota, tým plynulejší video.
Procesor
Procesor telefónu je v podstate mozog telefónu a jeho výkon ovplyvňuje bežný chod, rýchlosť a prevádzku aplikácií. Pokiaľ na telefónoch radi hráte hry, potom je určite dôležitý faktor práve výkon telefónu. U mobilných procesorov vládne bezpochyby Snapdragon 800 a vyššie. Ten ponúka veľký výkon, ktorý oceníte práve u hraní hier. Lacnejšie telefóny sú osadené procesormi od spoločnosti MediaTek. Vysoký výkon procesoru oceníte aj u telefónov, ktoré dokážu natáčať UHD 4K video, pretože práve vysoký výkon zaručí plynulý tok videa pri jeho natáčaní a neskôr i prehrávanie.
Frekvencia
Ďalším parametrom je frekvencia, ktorá udáva množstvo inštrukcií, ktoré dokáže čip za sekundu vykonať, zjednodušene povedané teda rýchlosť. Všeobecne platí, že čím väčšia frekvencia, tým výkonnejší procesor. Ale aj 1,4 GHz, ktorý sa v súčastnosti berie ako štandard aj pri lacnejších zariadení, je dostačujúci parameter pre väčšinu operácií. Podobne ako megapixely pri fotoaparáte totiž frekvencia nie je úplne určujúca a závisí aj na ďalších parametroch.
Konektivita a senzory
Konektivita
LTE/4G - podpora vysokorýchlostného LTE internetu, ktorá by nemala chýbať v každom smartfóne.
GPS - Technológia slúžiace k presnej lokalizácii Vašej polohy.
NFC - Spôsob komunikácie dvoch zariadenie slúžiace k prenosu dát. V dnešnej dobe sa používa napríklad pri platbe mobilom namiesto použitia platobnej karty.
WiFi - Pripojenie k internetu prostredníctvom bezdrôtovej technológie WiFi.
Bluetooth - Bezdrôtová technológia umožňujúca komunikáciu telefónu s ďalšími zariadeniami, ako sú chytré hodinky, slúchadlá apod.
Infraport - V dnešnej dobe používaný predovšetkým na ovládanie rôzne elektroniky.
USB-C / Lightning / Micro USB - Zdierky slúžiaci na nabíjanie zariadení a prenosu súborov.
Micro USB - Stále využívaný, avšak zastaralý konektor, ktorý je vytláčaný nástupcom USB-C.
USB-C - Najnovšia verzia USB.
Lightning - Konektor, ktorý nájdeme iba pri iPhone.
Senzory
Barometer - Merač atmosférického tlaku
Svetelný senzor - Senzor zaisťujúci optimálny jas obrazovky v meniacom sa prostredí.
Magnetický kompas - Senzor na určenie svetových strán.
Senzor priblíženia - Senzor starajúci sa o uzamknutie a vypnutie obrazovky, ak dôjde k priloženie telefónu k tvári (napríklad pri volaní).
Pohybový senzor - Sleduje pohyb a pozíciu telefónu.
Užitočné funkcie
Zvýšená odolnosť
Certifikácia zaručujúce odolnosť zariadenia proti okolitým vplyvom, akými sú prach, vlhko, pád pod. Stupeň odolnosti sa väčšinou udáva stupňom krytia, napr. IP67 (ponorenie telefónu do hĺbky max 1m po dobu 30min) alebo IP68.
Dual SIM
Technológia umožňujúca naraz používať v telefóne 2 SIM karty.
FM rádio
Púšťanie rádia bez nutnosti pripojenia k internetu. Ako prijímač u väčšiny telefónov sú slúchadlá.
Notifikačná dioda
Dióda signalizujúca rôzne notifikácie (SMS správa, novinky, neprijaté hovory a pod.). Väčšina modelov ponúka diódu rôznych farieb.
AI Asistent
V prípade Androidu sa jedná o Google Assistant, u iPhonov o Siri. Tieto dve asistenčnej služby sú zabudované v OS a slúži na uľahčenie ovládania telefónu pomocou hlasu (vytočenie hovoru, vyhľadávanie na internete a pod.)
Čítačka odtlačkov a čítačka sietnice
Bezpečné zabezpečenia telefónu a aplikácií pomocou vášho odtlačku prsta alebo čítačky sietnice sa stáva v dnešnej dobe veľmi požadovanú funkcií.
Vysvetlenie pojmov
LTE / 4G - Long Term Evolution je technológia určená pre vysokorýchlostný Internet v mobilných sieťach
VR - Virtuálna realita (VR) je technológia umožňujúca používateľovi ocitnúť sa v simulovanom prostredí.
Certifikácia IP - Stupeň krytia (IP) udáva odolnosť elektrických zariadení proti vniknutiu cudzieho telesa a vniknutiu kvapalín, najmä vody.
Notch - Označenie pre výrez displeje
Svetelnosť a clona - Určuje, koľko svetla je objektív schopný využiť pre vykreslenie foteného objektu
EIS / OIS - Elektronická a optická stabilizácia pre zlepšenie kvality fotoaparátu.
NFC - Spôsob komunikácie dvoch zariadenie slúžiace k prenosu dát.
Bluetooth - Bezdrôtová technológia umožňujúca komunikáciu telefónu s ďalšími zariadeniami, ako sú chytré hodinky alebo slúchadlá.
Barometer - Merač atmosférického tlaku.
Svetelný senzor - Senzor zaisťujúci optimálny jas obrazovky v meniacom sa prostredí.
Magnetický kompas - Senzor na určenie svetových strán.
Senzor priblíženia - Senzor starajúci sa o uzamknutie a vypnutie obrazovky, ak dôjde k priloženie telefónu k tvári (napríklad pri volaní).
Pohybový senzor - Sleduje pohyb a pozíciu telefónu.
Dual SIM - Technológia umožňujúca naraz používať v telefóne 2 SIM karty.